Irkçılığa Gericiliğe Bölücülüğe Karşı
Eğitim-İş Çanakkale Şubesi
Anasayfa

ATATÜRK DEVRİMLERİ`NİN VE CUMHURİYET DEĞERLERİNİN YILMAZ SAVUNUCULUĞUNU YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Geçtiğimiz yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, Çanakkale Şube Başkanımız Serkan Serbes, Lapseki Kaymakamı Fatih Çelikkaya’nın tören programından İzmir Marşı’nı “siyasi figür” diyerek, çıkartması üzerine duruma tepki göstermiş ve basın açıklamasıyla kararı kınamıştı.  

Yaptığı açıklamada, “Yapılan bu uygulama tamamen siyasi bir karar olup İzmir Marşı'nı ve Mustafa Kemal Atatürk adını değersizleştirme çabasıdır. Eğitim-İş olarak bu karara ve yapılan Atatürk düşmanlığına asla müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullanan Çanakkale Şube Başkanımız Serkan Serbes hakkında disiplin soruşturması açıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu tarafından da Serbes’e kademe ilerlemesinin durdurulması ve görev yeri değişikliği cezası teklif edildi.

Genel Örgütlenme Sekreterimiz Şenol Eyüboğlu, Şube yöneticilerimiz ve üyelerimizin de katılımıyla Çanakkale’de konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Eyüboğlu şöyle konuştu:

“Ulusal Kurtuluş Savaşımızın ön sözünün yazıldığı topraklardayız. Bu topraklarda bağımsızlık mücadelesi verildi ve yüzbinlerce şehit verildi. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale’de, Arıburnu’nda, Kireçtepe’de, Anafartalar’da verdiği mücadele ile bir halkın kaderinin değişmesini sağladı. İşte tam da Eğitim-İş ilkeleriyle, mücadele biçimiyle, bütün değerlerini bu topraklarda verilen mücadeleden almaktadır. Sendikamızın son derece önemli olan bağımsızlık vurgusu işte bu topraklardan geliyor. Biz bu topraklarda bugün bu basın açıklamasını yapmaktan tedirginlik duyar hale geldik. Neden? Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Anzaklarla ilgili bir açıklama yaparken, Anzak askerlerinin annelerine, ‘Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır’ demiştir. İnsanlık sevgisini ve onurunu bu kadar yücelten Atatürk’ün bu sözlerine rağmen, bu topraklarda kin tohumu ekmeye çalışanlara asla izin vermeyeceğiz.

Şube başkanımızın basın açıklaması ulusal basında yer alması nedeniyle, Lapseki Kaymakamı Fatih Çelikkaya, Şube başkanımız hakkında usulüne uygun olmayan bir soruşturma başlatarak, ‘kademe durdurma’ ve ‘yer değişikliği’ teklifi ettirterek cezalandırmak istemiştir. Oysa ilgili mevzuat, yasa ve genelgelere göre sendika yöneticilerinin yaptıkları basın açıklamaları sebebiyle haklarında soruşturma açılamaz. Lapseki Kaymakamı görevi yerine kasaba şerifi gibi davranan Kaymakam Fatih Çelikkaya ve Lapseki İlçe Milli Eğitim Müdürünü, yasa ve mevzuatlara uymadığı için uyarıyoruz. Eğitim-İş olarak Atatürk Devrimlerinin ve Cumhuriyet değerlerinin yılmaz savunuculuğunu yapmaya devam edeceğimizi her yerde ve her zaman haykıracağımızı bildiriyoruz.”